info

SPRINGBREAK – RIDE AND MUSIC FESTIVAL

We are a team of young people with three things in common: passion for winter sports, good music and party life. We have been enthusiatistically organising the Czech RIDE AND MUSIC FESTIVAL SPRINGBREAK, an event with an unforgetable atmosphere for four years now.

• SPRINGBREAK is a great holiday in the Alps with skipass, half board, accommodation and transport. And also concerts, parties, workshops and competitions.
• SPRINGBREAK is a festival full of fresh mountain air, blue sky, snow – covered slopes, modern snowparks and fun with a great bunch of people.
• SPRINGBREAK is for progressive young people who are open to new things and like to have fun and sport at the same time.
• SPRINGBREAK is a holiday you can plan the way you like it. Enjoy skying, snowboarding, listen to some music, have a good time at a party, become better at sport, learn new things at workshops, relax at the pool, enjoy your free time with your friends or with new people.

Thisi is SPRINGBREAK, a holiday full of new experiences and encounters.

news

07.1.2014

FOURTH YEAR WILL BE BETTER THAN EVER! WHY?

• The whole hotel is booked only for Springbreak and situated straight next to the ski slope.

• Evening parties at the hotel with Czech prizes and own friendly staff.

• Half board at the hotel with free WIFI and a swimming pool.

• Five modern resorts, world snowboarding championship venue.

• Snow and lot of snowparks for all levels guaranteed.

• Interesting workshops and additional programme during the day.

• Easy accessibility from the Czech republic on good roads. And you need just three days off!

flyer

TOP 10

Like every year there will be a high-quality music programme at SPRINGBREAK.

More information

We promise a great party with support of Czech and foreign Djs and bands every day with all kinds of music: techno, house, electro swing, funky, drum and bass, dubstep and hip hop.

More information

We have also got a surprise for you in a form of a new band and on foreign DJ. 

More information

Projects such as BASS DROP, Beefrecords  have already confirmed their support.

More information

Detailed line-up coming within following months.

More information

video

reference

(Česky) DAVID POCHYLÝ

David Pochylý

https://www.facebook.com/david.pochyly

“Stalo sa to letos v zimě, plnú hlavu teho eště mám!! Zavézli nás až do Itálie, kde čekal pěkný hotel s příjemnú obsluhú, fajné pokoje aj s balkónama a bohovským výhledem. Dokonca aj bazén měli, eném s kúpací čepkú furt otravovali!! Ráno teplá snídaňa a pak hnedkaj na prkno!! Kopce luxus, Snowpark taky – co Vám budu… amatér ani profík nezakusil nudu!! No a potem sprcha, večeřa a pěkně hurá do baru, na tu noční zábavu!! Samý koncert nebo DJ.. prostě hlina do rána!! Každé ráno zas a znova.. fajných 5dní dokola !!”

 

IVANA CEBAKOVÁ

Ivana Cebaková

 

https://www.facebook.com/ivana.cebakova

“Bavilo mě to od okamžiku, co jsme nastoupili do busu, až do té doby co jsme z něj ráno u hotelu vystoupili… Hlavně to že všichni lidi byli naprosto v pohodě a na stejné vlně, přátelští a s každým jsem si mohla pokecat a našel rychle nové přátelé 🙂 Organizačně taky super, Italové jsou milý a personál hotelu byl velmi přátelský. Večerní párty byly skvělý a sjezdovky taky (i když po po těch párty to chtělo každý den trošku rozjezdit už tak dost vyskákané nohy) 😀 Příští rok jedu určitě zas…”

 

 

 

IRENA TOTHOVÁ

Irena Tothová

 

https://www.facebook.com/irena.tothova1

“Super bylo italské stravování, výborné snídaně i večeře. Klub paráda, skvělé ceny. Trochu až moc mix stylů. Něco ne úplně pařícího. USB to jednoznačně táhli:) Díky díky díky:) Celkově organizace dobrá. Dříve jsme jezdili do Francie, ale tady je to lepší a je to blíž a s jídlem. Italové jsou mnohem příjemnější než Francouzi a tím nám vytvořili příjemnou dovolenkovou atmosféru.”

 

 

 

 

MAREK ŠUMAN

Marek Šuman

 

https://www.facebook.com/mark.twin.79

“Na Springbreak jezdím už pravidelně, od prvního ročníku, ještě do Francie. A musím říct, že v Itálii je to nejlepší. Rychlá doprava z Prahy, ráno jsme byli již v hotelu, oproti Francii, kde jsme se ubytovali až v 18h. Miluju snowboard a klubovou atmosféru a když tyhle dvě věci můžu na dovče zažívat na jednom místě, tak je to pro mě pak ideální stav.”

 

our partners

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien